مقایسه کامل پردازنده‌های Core i7 و Core i5 و Core i3

پردازنده مغز یک کامپیوتر است، اما درک تفاوت بین پردازنده‌ها به اطلاعات تخصصی‌تری از شما نیاز دارد. اینتل طرح نامگذاری گیج کننده‌ای دارد و سوالی که بیشتر از همه ممکن است برای شما پیش بیاید، این است که: تفاوت بین پردازنده i3 ، i5 یا i7 چیست؟ کدام پردازنده را باید خریداری کنم؟

در این قسمت از مجموعه اخبار فناوری هلدینگ پاسارگاد ایرانیان، به بررسی پردازنده‌های دیگر اینتل مانند سری Pentium یا سری جدید Core M مربوط به لپ تاپ پرداخته نخواهد شد بلکه سری Core محبوب‌ترین و گیج‌کننده‌ترین آنها را بررسی خواهد شد.

منبع…

۱- تفاوت بین پردازنده‌های Core i7 ، Core i5 و Core i3

i7 بهتر از Core i5 است که به نوبه خود از Core i3 بهتر است. مشکل این است که بدانیم در هر سطح چه انتظاری باید داشته باشد.
اولا ، i7 به معنای پردازنده هفت هسته ای نیست! اینها فقط اسا‌می‌ برای نشان دادن عملکرد نسبی هستند.
به طور معمول، سری Core i3 تنها دارای پردازنده‌های دو هسته ای است، در حالی که سری‌های Core i5 و Core i7 دارای پردازنده‌های دو هسته ای و چهار هسته ای هستند. چهار هسته معمولاً از هسته‌های دوتایی بهتر عمل می‌کند.

گزیده اخبار فناوری

۲- معنای شماره مدل پردازنده‌های اینتل: U در مقابل Q یا H در مقابل K

شماره مدل به طور معمول توسط یک یا ترکیبی از حروف U ،Y ، T ، Q ، H ، G و K.  دنبال ‌می‌شود. در اینجا منظور آنها عبارت است از:

U: فوق العاده کم انرژی. امتیاز U فقط برای پردازنده‌های لپ تاپ است. اینها قدرت کمتری دارند و برای باتری نیز بهتر هستند.

Y: کم توان. به طور معمول در لپ تاپ‌های نسل قدیمی‌و پردازنده‌های موبایل مشاهده ‌می‌شود.

T: بهینه سازی شده برای پردازنده‌های دسک تاپ.

Q: چهار هسته ای. امتیاز Q فقط برای پردازنده‌هایی با چهار هسته فیزیکی است.

H: گرافیک با کارایی بالا. این چیپست یکی از واحد‌های گرافیکی بهتر اینتل را در خود دارد.

G: شامل گرافیک‌های گسسته است. به طور معمول در لپ تاپ‌ها یافت ‌می‌شود ، این بدان معنی است که یک پردازنده گرافیکی اختصاصی با پردازنده وجود دارد.

K: باز شده است. این بدان معناست که ‌می‌توانید پردازنده را از بالاترین رتبه خود بارگیری کنید.

دانستن این حروف و سیستم شماره گذاری فوق به شما کمک ‌می‌کند بدون نیاز به خواندن مشخصات واقعی ، پردازنده را فقط با دیدن شماره مدل ارائه دهید.
گزیده اخبار فناوری

۳- مقایسه تکنولوژی چند نخی (Hyper-Threading)  Core i7 در مقابل  Core i5 و Core i3:

هسته‌های فیزیکی تا حد زیادی سرعت یک پردازنده را تعیین ‌می‌کنند. اما با آگاهی از نحوه کار CPU‌های مدرن، ‌می‌توانید با هسته‌های مجازی به افزایش سرعت دست یافت، که از طریق سیستمی‌ به نام Hyper-Threading Technology فعال ‌می‌شود.

به تعبیر غیرمستقیم، سیستم چند نخی به یک هسته فیزیکی واحد اجازه ‌می‌دهد تا به عنوان دو هسته مجازی عمل کند، بنابراین چندین کار را همزمان انجام ‌می‌دهد بدون اینکه هسته فیزیکی دوم را فعال کند (که نیاز به نیروی بیشتری از سیستم دارد).

اگر هر دو پردازنده فعال باشند و از Hyper-threading استفاده کنند، آن چهار هسته مجازی سریعتر محاسبه ‌می‌کنند. با این حال، توجه داشته باشید که هسته‌های فیزیکی سریع تر از هسته‌های مجازی هستند. یک پردازنده چهار هسته ای بسیار بهتر از یک پردازنده دو هسته ای با رشته‌های چندتایی عمل خواهد کرد!

سری Intel Core i3 دارای رشته‌های چندتایی است. سری Intel Core i7 نیز از موضوع پشتیبانی ‌می‌کند. سری Intel Core i5 از آن پشتیبانی نمی‌کند.

گزیده اخبار فناوری

۴- مقایسه خاصیت افزایش سرعت (Turbo Boost) Intel Core 7 i در مقابل i5  و i3:

سری Intel Core i3 از Turbo Boost پشتیبانی نمی‌کند. سری Core i5 از سری Turbo Boost نیز برای سرعت بخشیدن به کارهای خود ، مانند سری Core i7 استفاده ‌می‌کند.

Turbo Boost یک فناوری اختصاصی اینتل برای افزایش هوشمندانه سرعت ساعت پردازنده در صورت درخواست آن است. به عنوان مث